Książki

Episode 22 : ” Czy zaprzedałbyś swą duszę diabłu tylko po to, by być wiecznie młodym?” Przewrotny Gray… Dorian nie Christian.

portret-doriana-graya-c,big,573895 

Tytuł: „Portret Doriana Graya” 

Autor : Oscar Wilde

Wydawnictwo: Zysk i Sk-a.

” Książka nie może być moralna lub niemoralna. Jest tylko dobrze lub źle napisana” Oscar Wilde. 

Oscar Wilde to jeden z tych pisarzy, którego niewielu trzeba przedstawiać. Kontrowersyjny, bezpruderyjny, tworzący obraz świata, jaki mógłby być, gdybyśmy oddawali się przyziemnym przyjemnościom. Książka, o której dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć, jest chyba jednym z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych dzieł tego niezwykłego, irlandzkiego pisarza. A mianowicie chodzi o „Portret Doriana Graya”.

Jest to historia o młodziutkim, bardzo niedoświadczonym chłopcu obdarzonym nieprzeciętną urodą, który przyjeżdża do Londynu by nauczyć się ogłady i przebywania w towarzystwie. Tam, poznaje dwójkę bardzo interesujących gentlemanów: Bazyla, który jest malarzem a także lorda Henry’ego Wottona, który znany był ze swojego frywolnego podejścia do życia i kontrowersyjnych zachowań. Tytułowy Dorian stał się obiektem zainteresowania młodego artysty, który postanowił namalować jego portret. Przez wiele godzin, chłopak pozował, słuchając opowieści Lorda Henry’ego o tym, jaki to Londyn jest zakłamany a bankiety nudne i sztampowe.

Pewnego dnia, młody Gray postanawia spróbować życia, jakie proponuje mu lord Wotton. Gdy Bazyl pokazuje mu jego obraz, który jest w każdym calu idealny, Dorian pragnie pozostać piękny i młody już na zawsze. Jak na ironię, jego życzenie się spełnia. Lecz każde pragnienie ma swoją cenę. Przerażony skutkami swoich frywolnych wyczynów, Dorian zaczyna widzieć w sobie potwora, jakim uczynił go jego zblazowany mentor… A co dalej się wydarzyło, to zachęcam do lektury.

Ta książka w pełni zasługuje na miano kanonu literatury. Jest przewrotna, uwodzicielska, filozoficzna, przerażająca i niezwykła. Zachwyca i odraża. Według mnie, jest to dzieło sztuki, po które każdy, kto ceni sobie klasyczną literaturę, powinien sięgnąć. Pomimo, iż opowieść o Dorianie ma już ponad dwieście lat, wciąż budzi kontrowersje. Dzisiejszy czytelnik nie powinien być zniesmaczony czy zszokowany czymkolwiek. Bo teraz w co drugiej książce pojawia się pożądanie, frywolność, zabójstwa i inne mniej lub bardziej kontrowersyjne tematy. A jednak jest. I właśnie to świadczy o jakości tej opowieści.

„Portret Doriana Gray” jak dla mnie to „must-read”. Jeśli ktoś z Was uważa się za fana literatury brytyjskiej to już w szczególności powinien zapoznać się z tą książką. Polecam wszystkim, którzy lubią lekki cross-over tematyczny, ponieważ w tej historii każdy znajdzie coś dla siebie. Serdecznie polecam.

A jak już przeczytacie książkę, sięgnijcie po jej adaptację filmową, której najświeższą interpretacje możecie zobaczyć w linku poniżej.

Życząc Wam udanego wieczoru, żegnam się.

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s