Bez kategorii · Muzyka · Recenzja

Episode #45 : ” I want it all and I want it now!” czyli o „Queen” jakich nie znacie.

queen-krolewska-historia,big,541883

 

 

Tytuł: „Queen: Królewska Historia”

Autor: Mark Blake

Wydawnictwo: Sine Qua Non

” I don’t want to die, I sometimes wish I’d never been born at all… (…) Carry on, carry on, as if nothing really matters…” Słowa legendarnej już „Bohemian Rhapsody” pasują idealnie do historii zespołu, o której zamierzam Wam w dzisiejszym odcinku troszkę szerzej opowiedzieć.

Zanim zacznę, usiądźcie wygodnie w fotelu, odpalcie sobie składankę przebojów „Queen” i wyruszcie ze mną w podróż pełną niezwykłych wspomnień. – Tak właśnie powinno się czytać książkę: „Queen: Królewska Historia” autorstwa znanego brytyjskiego dziennikarza kulturalno-muzycznego Marka Blake’a, który z dokładnością IPN-u dostarcza nam niesamowitej lektury.

Każdy, kto choć odrobinę interesuje się muzyką popularną i rockową, choć raz w życiu słyszał któryś z utworów Queen. Ba! Powiem więcej, nawet ci, co kompletnie nie znają się na muzyce na pewno nie raz nucili sobie pod nosem „We are the Champions”, „We will rock you” czy ” Another one bites the dust”.

Jest to jeden z tych zespołów, który jest obecny w naszym życiu, nawet jeśli nie do końca jesteśmy tego świadomi. Dla mnie, osobiście, jako fanki muzyki rockowej i przede wszystkim muzyki pochodzącej z Wysp, Queen są kanonem, którego nikt w żaden sposób nie powinien przerabiać, ulepszać czy zmieniać. Jest to zespół, który w pewnym sensie mnie ukształtował i bardzo chciałam poznać ich niesamowitą, jak się okazało, historię.

Czytałam wiele artykułów na temat Queen, jednak wydawało mi się, że to wciąż za mało. Aż pewnego dnia, moja dobra znajoma poleciła mi „Queen: Królewską Historię”, która, mówiąc kolokwialnie, sprawiła, że wyleciałam z kapci!

Część pierwsza, poświęcona życiu chłopaków przed formacją zespołu, opowiada o ich pasjach, wzlotach i upadkach z perspektywy ich znajomych i przyjaciół. Autor prowadzi nas śladami inspiracji, jakie mieli Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor i John Deacon oraz pokazuje w jaki sposób ta czwórka doszła do stworzenia jednego z największych rockowych zespołów wszech czasów.

W kolejnej części dowiadujemy się kim był tajemniczy, wczesny basista Doug X, o którym w wielu wcześniejszych biografiach zespołu nie było prawie żadnych informacji.

Dzięki skrupulatności Marka Blake’a, możemy teraz cieszyć się smakowitymi opowieściami z wczesnych lat Queen, które zapewne zostałyby pominięte lub zapomniane. Możemy na przykład przeczytać o tym, jak reklamują się w lokalnej gazecie lub kupują nagłośnienie od znanego amerykańskiego zespołu Iron Butterfly.

Nie brak jest w tej książce również historii o tym, jak już w pełni uformowany Queen radzi sobie ze swoją wciąż narastającą popularnością. Jak Freddy Mercury swoją charyzmą, nonszalancją sceniczną i spektakularnym głosem czarował kilkutysięczne tłumy, które ściągały na ich koncerty.

Jednym z najbardziej znanych występów Queen był ten zarejestrowany w 1985 podczas tak zwanego Live Aid, gdzie zbierano dotacje na pomoc ubogim w Afryce. Na stadionie Wembley zebrało się wówczas ponad 80 tysięcy ludzi a dzięki transmisji satelitarnej kolejne czterysta milionów mogło obejrzeć ten spektakl. ( Można go dziś obejrzeć w portalu YouTube, serdecznie polecam!).

Queen bez Freddiego to nie Queen, ktoś kiedyś powiedział. Bo sam Mercury był osobowością, która nadawała ton całemu zespołowi. Choć on sam twierdził, że każdy w zespole jest ważny i tworzy jednolitą  całość. Prywatnie, bardzo skryty i nieśmiały, lecz gdy tylko wychodził na scenę, zmieniał się nie do poznania. I za to tak wiele osób go kochało.

Sami muzycy twierdzili, ze Freddie był jedną z najbardziej troskliwych osób, jakie spotkali w życiu .

Książka Marka Blake’a, opisuje też bardzo ciężki okres w historii zespołu, a mianowicie walkę wokalisty z AIDS. I to, z jak wielkim trudem przychodziły mu występy. Jednym z ostatnich teledysków, w jakich Freddie wziął udział był „These are the days of our lives”, gdzie można zauważyć jak bardzo choroba go zmieniła.

Wspaniała, pełna wzruszających momentów, zabawnych anegdot, przepełniona zapachem potu, krwi i łez wyprawa w głąb historii jednego z najbardziej wpływowych zespołów dwudziestego wieku. Każdy fan powinien sięgnąć po tę pozycję. I obowiązkowo przy jej czytaniu, polecam przesłuchanie całej dyskografii zespołu. Efekt jest piorunujący.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s