Bez kategorii

Episode #75: „Czym zadziwi strefa kiwi?” czyli coś o emigracji i kraju Maorysów autorstwa Anke Richter

 

czym-zadziwi-strefa-kiwi-nowa-zelandia-zielony-raj-b-iext22520804

Autor: Anke Richter

Tytuł: „Czym zadziwi strefa kiwi”

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie

Liczba stron: 357.

Moim wielkim marzeniem jest pojechać kiedyś do Nowej Zelandii i przekonać się na własnej skórze, jak wygląda życie w tym niezwykle malowniczym i ciekawym, pod względem kulturowym, kraju, liczącym zaledwie cztery miliony mieszkańców.

Książka Anke Richter pozwoliła mi poznać nieco bliżej te dwie, fascynujące wyspy, które swoimi zapierającymi dech w piersiach widokami kuszą i ciekawią wielu podróżników. I nie była to tylko lektura suchych faktów z życia na emigracji, które dla autorki było ciężkie i jak wspomina nie mogła się nadziwić jak różni od Niemców są Nowozelandczycy, którzy sami siebie pieszczotliwie nazywają „kiwi”. A skąd to się wzięło? Na Nowej Zelandii żyją niewielkie ptaki o tej samej nazwie, które też są jej symbolem.

Fakty, o których zapewne nie wiedzieliście:

  1. Na Nowej Zelandii mieszka więcej owiec niż ludzi, dlatego w ogólnej opinii Nowozelandczycy są żartobliwie nazywani zapalonymi zoofilami ( A niby takie rzeczy to tylko w Szkocji…)
  2. Sir Edmund Hilary, pochodzący z Auckland jest pierwszym człowiekiem, który zdobył Mt.Everest i z którego pod żadnym pozorem nie można sobie stroić żartów.
  3. Nowozelandczycy są niezwykle wyluzowani i raczej nie zawracają sobie głowy uporządkowaniem czy terminami. ( Choć nie wszyscy, to trzeba zaznaczyć.) Dlatego, jeśli jesteście bardzo uporządkowani, nie wybierajcie się do Nowej Zelandii, bo was to wykończy.
  4. Bardzo częstym zwrotem, używanym przez Nowozelandczyków jest: „Sweet as”, co w dużym skrócie oznacza: „w porządku”.

Reportaż pani Richter to niezwykła podróż po krainie, którą większość zna tylko z filmów Petera Jacksona na podstawie dzieł mistrza Tolkiena. Pełen autoironii, humoru oraz informacji, które dla mnie, jako potencjalnego podróżnika w tamte rejony, są bardzo przydatne. Jeśli macie ochotę oderwać się od codziennych trosk, to ta książka jest idealna na długie, letnie wieczory. Dzięki niej wyruszycie w niesamowitą podróż i poznacie kraj, który mimo wszystko jest mało znany w naszym regionie. Bardzo serdecznie polecam.

A za książkę dziękuję Grupie Wydawniczej Publicat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s