Bez kategorii

Episode #83: „O kukiełce, która chciała być prawdziwym chłopcem” czyli kilka słów o „Pinokiu”Carlo Collodi z okazji Dnia Dziecka.

pinokio

Autor: Carlo Collodi

Tytuł: Pinokio

Wydawnictwo: Vesper

Liczba stron: 209

Kto z nas nie zna historii o Geppetto, który znalazł kawałek drewna i postanowił wyrzeźbić z niego kukiełkę, która okazała się być żywa! Historia tego, jak Pinokio chciał być prawdziwym chłopcem i co musiał przejść, by odnaleźć swojego tatę chwyta za serca pokolenia czytelników od 1883 roku, gdy po raz pierwszy została opublikowana. Od tamtego czasu przeszła wiele transformacji oraz adaptacji, które trochę zmieniły ogólny przekaz tej pięknej bajki. Jednak powrót do źródeł, czyli do oryginału, sprawia, że przeżywamy całą historię raz jeszcze, jakbyśmy ją czytali po raz pierwszy.

Dla mnie, wszelkiego rodzaju baśnie i bajki mają w sobie tę niezapomnianą cząstkę dzieciństwa, która ukryta jest gdzieś tam między wersami. Sprawiają, że możemy choć na chwilę zapomnieć o dorosłym życiu, problemach, stresie. Czasami mogą pokazać nam właściwą drogę, gdy trochę się pogubimy. Mają niezwykłą siłę, która porusza serce i duszę. Dlatego uważam, że dobrze jest do nich wracać w wersji oryginalnej. Nie osłodzonej, czy okrojonej przez adaptacje. Tylko tej prawdziwej, esencjonalnej treści, która z wiekiem, daje nam do myślenia. Jestem ogromną zwolenniczką wracania do książek dla dzieci i porównania swoich wrażeń sprzed lat, do tego, co odczuwamy obecnie, czytając te dobrze znane nam wersy.

Historia „Pinokia” jest jedną z tych, która pokazuje, że warto wierzyć w marzenia i że jeśli będziemy uczynni, inni też się nam odwdzięczą tym samym. Warto sobie przypomnieć te najbardziej podstawowe wartości, zwłaszcza w świecie, w którym rządzi ciągła gonitwa do doskonałości, kłamstwo, obłuda i strach.

Zatrzymajmy się na moment i oddajmy się tej pięknie ilustrowanej historii, która ucieszy nie tylko dzieci, ale i wielu dorosłych.

 

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu InRock/Vesper

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s