Bez kategorii

Episode #119: O kobietach, które rządzą mafią czyli „Kobiety w mafii”Milki Kahn i Anne Vernon.

kobiety-w-mafii

Tytuł: „Kobiety w mafii”

Autor:Milka Kahn, Anne Vernon

Wydawnictwo: Muza

Liczba stron: 253.

” My, mafiosi, czcimy kobietę niczym boginię” twierdzi Gaspare Mutolo, dawny członek „Cosa Nostry”.

Z czym kojarzy nam się „mafia”? Oczywiście z Sycylią, eleganckimi mężczyznami w garniturach od Armaniego czy Versace czy z samym „Ojcem chrzestnym” Mario Puzo. Mafia to dla nas nie tylko organizacja przestępcza z tradycjami. Lecz to coś znacznie bardziej złożonego. Przez literaturę, nabrała ona niemal mistycznego splendoru. Jednak bardzo często zapominamy, że jest to działalność przestępcza i to na ogromną skalę. I każde wystąpienie przeciw niej,  grozi śmiercią. Mafia nie wybacza. Mafia to honor i szacunek. To rodzina, której się nie lekceważy, jak to pisze wyżej wymieniony autor.

Każdy choć raz słyszał o „cosa nostra”, jednej z najbardziej znanych rodzin mafijnych, pochodzących z Sycylii. Mówi się, że by przeżyć na tej malowniczej wyspie, trzeba znać odpowiednich ludzi, którzy zapewnią nam bezpieczeństwo. Jest to oczywiście przesadzone, jednak mit nadal krąży w ogólnej opinii.

Milka Kahn i Anne Vernon, przedstawiają nam, kim są kobiety pochodzące z największych rodów mafijnych we Włoszech -Cosa Nostra, ‚Ndrangheta i Kamorra. Przedstawiają nam matki, żony, kochanki, siostry i córki. Kobiety, dla których rodzina i honor są ważniejsze od własnego bezpieczeństwa. Choć w ogólnej opinii, rola płci pięknej nie zawsze była tak istotna, to ostatnio ujawnione fakty zdają się temu zaprzeczać. Ten niezwykły reportaż, rysuje nam obraz kobiet, które były nie tylko piękne ale i miały bardzo dużo do powiedzenia w towarzystwie rządzonym przez mężczyzn. Lecz ze względu na swoje bezpieczeństwo, wiele z nich rezygnuje z mafijnego kieratu. Bo, jak same mówią, jest to balans na cienkiej linii między życiem a śmiercią.

Książka fascynująca, napisana w taki sposób, że trudno się od niej oderwać. Polecam całym sercem ten reportaż, dzięki któremu, niektórym z Was mogą otworzyć się oczy i nie będziecie patrzeć na mafię tylko przez pryzmat znakomitej prozy Mario Puzo. Obie autorki dołożyły wielu starań, by ukazać nam wiarygodny obraz kobiet w świecie przestępczym. Zapewniam Was, że jest to lektura, wywołująca ciarki na plecach.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s