Bez kategorii

Episode 131 : „Polityczne wyrachowanie, bezlitosny system i miłość ponad podziałami, czyli kilka słów o nowej, młodzieżowej powieści Cecelii Ahern.”

313951_skaza_572

Tytuł : „Skaza”

Autor: Cecelia Ahern.

Wydawnictwo: Akurat.

Liczba stron:442.

” Nigdy nie ufaj człowiekowi, który w cudzym domu siada u szczytu stołu.” Od tego zdania zaczyna się historia Celestine, siedemnastolatki, która żyje w niemal idealnym świecie. Gdzie każdy ma swoją funkcję i zadanie do wykonania. Wie, że są ludzie z tak zwaną „skazą”, która wyklucza ich ze społeczeństwa i stawia ich poza prawem. Gdy w jej domu pojawia się sędzia Crevan, jest to znak, że coś się zaczyna zmieniać w jej idealnym świecie i to nie koniecznie w tą dobrą stronę… Pewnego dnia postanawia pomóc ciężko choremu mężczyźnie, co zapoczątkowało serię zdarzeń, które zaprowadziły ją aż pod sąd samego Trybunału, którego wyroki były surowe i bezapelacyjne. Pomimo napiętnowania Skazą, staje się symbolem walki z systemem, który narzuca wszystkim swój tok myślenia. Młodzieńczy entuzjazm, miłość i bunt przeciw wszystkiemu. Tak właśnie zrodził się pomysł by przeciwstawić się bezwzględnemu rządowi, niszczącemu społeczeństwo od środka.

Brzmi to wszystko bardzo znajomo, prawda? Bohaterka, która stała się ikoną rewolucji w swoim świecie i musi podejmować ważne decyzje, od których może zależeć los jej bliskich. Tego typu historie opowiadane były już wielokrotnie i na różne sposoby. Cecelia Ahern też postanowiła napisać tego typu powieść, z gorącą miłością dwójki nastolatków w tle. Lecz w tym przypadku, autorka miło mnie zaskoczyła. Byłam nastawiona na to, że dostane jakiegoś milion razy odgrzewanego kotleta, że będzie to historia taka sama, jak wszystkie z tego nurtu, ale muszę przyznać, że ta mi się wyjątkowo spodobała. Może to kwestia tłumaczenia lub też sposobu narracji, ale czytając „Skazę” nie mogłam się oderwać od lektury. Nie przeczę, że było kilka momentów, gdzie miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno albo po prostu rzucić ją w kąt i dać jej bardzo niepochlebną recenzję. Jednak patrzą całościową na tę historię, to przyznaję że jest ona porywająca. Bardzo intensywnie prowadzona akcja, zwalniania tylko po to by opisać krótki, romantyczny epizod głównej bohaterki. Jednym słowem, odżyła moja wiara w to, że da się napisać książkę dla młodzieży, osadzoną w dystopijnej rzeczywistości i nie będzie ona nudna i jednowymiarowa.

Podsumowując, bardzo chętnie przeczytam kolejną część tej serii, która zrobiła na mnie bardzo pozytywne, pierwsze wrażenie.

 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Akurat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s