Bez kategorii

Episode #136: „Jej przeznaczenie czeka, lecz najpierw czas na zemstę. Czyli kilka słów o czwartym tomie serii „Szklany Tron”- „Królowa Cieni”, Sarah J Maas. „

queen-of-shadows-uk

Tytuł: „Królowa Cieni” / „Queen of Shadows”

Autor: Sarah J. Maas.

Seria: „Throne of Glass”/ „Szklany Tron”

Liczba stron: 648. ( wersja angielska)

Celaena Sardothien wróciła do Rifthold. Lecz nie jako niewolnica, a wolna kobieta. Kobieta zdeterminowana do tego, by wymierzyć sprawiedliwość wszystkim tym, którzy przysporzyli jej cierpień. Czekało na nią królestwo i poddani. Była prawowitą królową Terrasen, lecz jej dwór był w strzępkach. Wiedziała, że musi zaakceptować fakt, że nie jest już Celaeną a Aelin. I że jej imię będzie na ustach wszystkich, gdy tylko się pojawi. Jednak nim dokona się jej los, musi uwolnić swego kuzyna z rąk okrutnego króla i stawić czoła swemu przyjacielowi, księciu Dorianowi. Nie jest ona sama w tych działaniach. Pomaga jej Chaol wraz z grupą rebeliantów, którzy starają się zapanować nad tym, co dzieje się w mieście.

W międzyczasie do Rifthold przybywa Rowan, czym wzbudza gniew swojej podopiecznej i jej towarzyszy. Po wielu sprzeczkach, kobieta decyduje, że obecność księcia Fae jest niezbędna w jej planie. Czy Aelin uda się odzyskać tron, zabić Króla Złodziei, który był jej dawnym mentorem i uwolnić magię, tłamszoną przez Króla Adarlanu? Tego już będziecie musieli dowiedzieć się z lektury czwartego już tomu z serii „Szklany Tron”.

W tym odcinku, obserwujemy historię z dwóch perspektyw. Pierwsza to perspektywa zemsty na dawnych wrogach, w której Aelin zdaje się zatracać bez reszty. Wie, że jeśli nie zamknie wszystkich spraw z przeszłości i nie pomści swojego ukochanego Sama, nie zazna spokoju. W osiągnięciu celu pomaga jej najbardziej niespodziewany sojusznik – Lysandra, która wcześniej była jej przeciwniczką. Przyjaźń, choć bardzo szorstka, jaka zrodziła się między tymi dwoma silnymi postaciami, pomogła im obojgu stawić czoła Arobynnowi.  Drugą perspektywą jest uwolnienie księcia Doriana spod władzy księcia Valgów, którego jego ojciec w nim uwięził oraz uwolnienie magii, która została uwięziona. Swoją drogą król Adarlanu to niezły skur… Bardzo zły człowiek, aczkolwiek ciekawa postać.

Sarah J. Maas ma niezwykły dar opowiadania historii w taki sposób, że nie można się od niej oderwać. Z każdą stroną, historia stawała się co raz ciekawsza a postaci jeszcze bardziej zadziorne niż wcześniej. Moimi ulubieńcami nadal pozostają Rowan, Dorian i Manon. Ale nie mogę też nie wspomnieć o Lysandrze, która mimo tego, że początkowo zachowywała się dość dwuznacznie to i tak finalnie została przy Aelin.

Zakończenie… Cóż. Powiem tylko tyle, że spodziewałam się właśnie takiego. Choć pozostało wiele pytań, na które częściowo odpowiedzi zostały udzielone w części piątej, o której opowiem w kolejnej notce. Tymczasem, polecam Wam tom czwarty „Szklanego Tronu”, który z książki na książkę staje się co raz lepszą serią.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s