Bez kategorii

Episode #182 : Nowy miesiąc, więc czas na świeżutki numer „Nowej Fantastyki”

fantastyka9

Tytuł: „Nowa Fantastyka”.

Format: Miesięcznik.

Numer: 09/17.

Liczba stron: 87.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Nowy miesiąc, więc czas na „Nową Fantastykę”. Niestety, w tym miesiącu jestem ze wszystkim spóźniona jak w listopadzie buraki, ale postaram się nadrobić. Obiecuję. Zatem bez zbędnego biadolenia, czas na to, co w tym miesiącu przygotowali dla nas redaktorzy pisma. A jak zwykle, jest co czytać.

Na początek, tekst Roberta Ziębińskiego o twórcy bardzo popularnego ostatnio nurtu w horrorze, czyli zombie. George Romero jako wizjoner i człowiek, który ponad pieniądze stawiał swoje spełnienie twórcze. Z artykułu dowiecie się też kilku ciekawostek na temat jego produkcji i jak do nich w ogóle doszło. Na pewno fani gatunku z przyjemnością zagłębią się w ten tekst.  Mnie z kolei bardziej zainteresował temat podwodnych potworów,  o których rozpisał się Maciej Bachorski. Dzięki niemu, poznałam kilka ciekawych książek o podmorskich głębiach. Fascynująca podróż w głąb oceanów oczami fantastów. Coś, z czym warto się zapoznać, jeśli lubicie poszerzać swoje horyzonty.

Rozmowa Joanny Kułakowskiej i Łukasza M. Wiśniewskiego z Peterem Wattsem też zasługuję na uwagę. Ciekawe spojrzenie na własną twórczość i świat, który nas otacza oraz to, w jaki sposób autor inspiruje się realnymi zdarzeniami w swojej twórczości może dać do myślenia. Sprawnie i ciekawie przeprowadzony wywiad, który zachęcił mnie do sięgnięcia po twórczość tego autora.

Fanom komiksów, polecam ciekawy tekst Radosława Pisuli  na temat nietuzinkowych superbohaterów, którzy zostali zapomniani i zepchnięci na dalszy plan przez innych.

Czwarta część cyklu Fantastyka vs Awangarda, obfituje w kolejną porcję ciekawych wniosków i spostrzeżeń, jakie podają nam goście Macieja Parowskiego. Między innymi: Andrzej Sapkowski, Joanna Karpowicz i Tomasz Bagiński.

Ponadto w numerze znajdziecie kilka naprawdę dobrych opowiadań, między innymi „Nieważni” Przemysława Hytrosia oraz ” W rękach losu” Carrie Vaughn, z którą zetknęłam się po raz pierwszy i na pewno jeszcze sięgnę po jej twórczość.

W dziale filmowo-książkowym, znajdziecie między innymi tekst o najnowszej książce Rafała Kosika „Różaniec”, który powrócił po długiej przerwie do gatunku sci-fi oraz recenzje takich tytułów jak : „Płomienna Korona” Elżbiety Cherezińskiej czy „Skrytobójca błazna” Robin Hobb. W filmowej sekcji króluje „Valerian i miasto tysiąca planet” oraz „Mroczna wieża”, która okazała się być kompletnym fiaskiem.

Zaintrygowani? To zapraszam do najbliższego kiosku po świeżutki numer „Nowej Fantastyki” !

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s