Bez kategorii

Episode #185 :[ PRZEDPREMIEROWO] O tym, czy warto mieć mniej i jak powstrzymać się od konsumpcjonizmu w nowej książce James’a Wallmana

JW_S_cover_PL_front-686x1024

Tytuł: „Rzeczo-zmęczenie”

Autor: James Wallman

Liczba stron: 367.

Wydawnictwo: Insignis.

Premiera: 13.09.2017

Każdemu z nas zdarza się kupować rzeczy, których potem nie używamy. Lub chcemy je mieć tylko dlatego, że ktoś inny ma coś takiego. Żyjemy w świecie, w którym konsumpcja jest wpisana w naszą naturę i kupujemy często bez opamiętania. Już zwłaszcza, gdy zbliżają się jakieś święta czy przyjeżdża do nas rodzina lub znajomi. Wtedy, niektórzy z nas, dostają istnego szaleństwa i kupują jak leci. Pracując w handlu, zauważyłam, że ludzie czasem nawet nie myślą o tym, co kupują. Po prostu biorą, bo jest tanie.

Poradników z cyklu jak żyć pełniej, posiadając mniej, jest w tej chwili na polskim rynku multum. Wszystkie opisują to, co mamy zrobić by ograniczyć nasz nieposkromiony apetyt na rzeczy, jak schudnąć, jak się czuć, co robić ze sobą by być bardziej eko… Minimalizm też jest bardzo modny. Co raz więcej autorów podkreśla jak ważne jest, byśmy umieli umiejętnie gospodarować tym, co mamy. I byśmy nie przesadzali z posiadaniem.

W książce Jamesa Wallmana, możemy znaleźć wiele przykładów, tak zwanych ” z życia wziętych”, na to w jaki sposób po prostu przesadzamy z posiadaniem rzeczy. Autor też tłumaczy, skąd bierze się u nas to „chomikowanie” i dlaczego często nie potrafimy się uwolnić od chęci posiadania co raz więcej. Podaje bardzo trafne przykłady tego, jak żyliśmy przed wielką rewolucją przemysłową na początku XX wieku i że wówczas, jakoś bardziej docenialiśmy to, co mieliśmy. Teraz, wszystko można wymienić i zastąpić. Przez co, dana rzecz, traci na wartości. Przekłada się to potem na nasze samopoczucie i sposób postrzegania siebie i innych. Jesteśmy zazdrośni o rzeczy, które kiedyś nie miały dla nas żadnego znaczenia.

Po lekturze tej książki naprawdę miałam ochotę zrobić remanent w swoich szafach i powyrzucać wszystko to, co jest mi niepotrzebne. Mam ochotę stać się eksperymentalistą i spróbować zastosować się do rad, które zostały zaserwowane mi w tym zręcznie napisanym poradniku. Jeśli szukacie sposobu by pozbyć się niepotrzebnych rzeczy a nie wiecie, jak się do tego zabrać, ta książka na pewno Wam w tym pomoże.

A za możliwość przedpremierowego zapoznania się z tą książką dziękuję Wydawnictwu Insignis.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s