Bez kategorii

Episode #187 : Jubileuszowa „Nowa Fantastyka” czyli garść dobroci na październik.

NFpazdziernik

Tytuł : „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik.

Liczba stron: 78

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Data premiery: 22.09.2017

Dziś, na dobry początek tygodnia, przychodzę do Was ze świeżutkim numerem „Nowej Fantastyki”, która kończy w październiku 35 lat. Zanim przejdę do mojej opinii o jubileuszowym numerze, pozwolę sobie złożyć życzenia redakcji. Kolejnej 35. albo i więcej! Dobrych tekstów i fajnych ludzi do tworzenia atmosfery, co by się wszystkim dobrze pracowało. Najlepszego! 🙂

Dobra, dość tych życzeń, czas na konkrety.

Jak zwykle, zespół redaktorski mnie nie zawiódł pod żadnym względem. Zacznę może od ciekawego artykułu Marka Starosty, który w bardzo trafny sposób opisał niedawną „burzę”, jaką w środowisku naukowym wywołało testowanie przez Facebooka programów do negocjacji, które były w stanie w bardzo autentyczny sposób ze sobą dyskutować. To też wywołało pewnego rodzaju niepokój w środowisku naukowym, gdyż rozwój tak zwanej „sztucznej inteligencji” może zagrozić całej naszej cywilizacji. ( I to wcale nie są jakieś wymysły twórców science-fiction, tylko autentyczne postulaty naukowców o wstrzymanie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji). Jedank redaktor Starosta nas uspokaja, że jeszcze wiele lat nam zajmie zanim nastanie ta „apokalipsa” także możemy spać spokojnie.  A także opowiedział o „kosmicznej kuchni”, która szturmem wkrada się do menu „zwykłych zjadaczy chleba”. Przy artykule, znajdziecie też przepis na Gagh. Smacznego! 🙂

Nie mogę też nie wspomnieć o obszernym artykule Krzysztofa Sokołowskiego na temat opowiadań Harlana Ellisona, które również w tym numerze „NF” się pojawiły. Autor wyjaśnia nam, kim był jeden z najbardziej ikonicznych twórców współczesnej popkultury. Nie jest on zbyt dobrze znany w Polsce, lecz myślę, że po lekturze artykułu i zawartych w numerze opowiadań, szybko zyska sobie wielu zwolenników.

Bardzo ciekawy wywiad z Robin Hobb, która opowiadała w nim o swoich inspiracjach oraz planach twórczych, również przykuje Waszą uwagę. Nawet jeśli nie znacie tej autorki, to na pewno dowiecie się kilku ciekawych rzeczy na temat pracy pisarza.

A skoro już o pracy pisarza mowa, polecam dział : rady dla piszących, w których to pojawił się ciekawy felieton Wojciecha Chmielarza o tym, jak napisać fantastyczny kryminał i czym powinien się kierować młody twórca, próbując się w tym dość trudnym crossie.

W numerze znajdziecie też obszerny tekst na temat drugiego tomu naprawdę świetnej powieści chińskiego pisarza Cixin Liu – „Ciemny Las”. Jeśli nie mieliście jeszcze styczności z tym twórcą, szczerze polecam. Kawał świetnego science-fiction.

I oczywiście w dziale opowiadań, nie mogło zabraknąć kilku perełek od Harlana Ellisona, które mnie zachwyciły, przeraziły i dały do myślenia. A rzadko się zdarza, by coś trafiło do mnie od tak, po prostu. A Ellison to zrobił, zwłaszcza opowiadaniem „Złudzenie Smokobójcy”. Z polskich twórców, szczególnie przypadł mi do gustu tekst Jakuba Nowaka pod tytułem ” Ballada o memie i jego zabójcy”. Podobał mi się przede wszystkim język, jakim autor się posługiwał i naprawdę chylę czoła przed jego niespętaną wyobraźnią. Świetny tekst, który zapada w pamięć.

Jak co miesiąc, polecam. Jeśli macie ochotę na dawkę dobrej fantastyki i publicystyki okołofantastycznej, to nie pozostaje Wam nic innego, jak udać się do najbliższego punktu sprzedaży prasy i nabyć nowy numer „Nowej Fantastyki”.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

2 myśli na temat “Episode #187 : Jubileuszowa „Nowa Fantastyka” czyli garść dobroci na październik.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s