Bez kategorii

Episode #198: ” O cząstkach, materii i innych cudach w książce „Nie mamy pojęcia” Jorge’a Chama i Daniela Whitesona.

nie-mamy-pojecia-przewodnik-po-nieznanym-wszechswiecie-b-iext51442288

Autor: Jorge Cham / Daniel Whiteson.

Tytuł: „Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie”

Ilość stron: 383.

Wydawnictwo: Insignis.

„Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie!”. Tymi słowami zaczyna się krótki opis książki, którą dosłownie pochłonęłam kilkakrotnie!

Wiedza, jaką posiadamy o otaczającym nas świecie i o tym, co się dzieje poza nim jest pełna niedomówień i luk. I to nie takich małych, mało znaczących lecz pełnowymiarowych dziur, które czasem doprowadzają do powstania paradoksów nie mających żadnego logicznego wytłumaczenia. Jorge Cham, który jest autorem serii komiksowych PhD oraz fizyk, zajmujący się badaniem cząstek elementarnych, Daniel Whiteson postanowili podjąć się trudnego zadania by w przystępny sposób przedstawić najbardziej nurtujące nas zagadnienia z dziedziny fizyki i astronomii.

Dzięki zabawnym komiksom, przemawiających do naszej wyobraźni, autorzy prezentują nam cały wachlarz zdumiewających pytań, które wprowadzają w zakłopotanie nie jednego naukowca.

Na przykład: dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości? Kto lub co atakuje Ziemię strumieniem małych, ultraszybkich cząstek? Czym jest ciemna materia i jaki ma wpływ na nasze życie?

Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się z tej niezwykłej książki.

Jeśli mam być zupełnie szczera, to jestem zachwycona tą książką. Przeczytałam ją już trzy razy i za każdym razem odkrywam w niej coś nowego. Gdybym miałabym taki podręcznik do fizyki, gdy byłam w szkole, zapewne teraz siedziałabym sobie w wygodnym laboratorium, gdzieś w stanie California i studiowała pochodzenie cząstek elementarnych. A że nie miałam, a fizyka zawsze była bliska memu sercu, to z czystą przyjemnością teraz nadrabiam te zaległości. Pomimo, że nie uzyskamy jasnych i klarownych odpowiedzi na nurtujące pytania, jak czy jesteśmy sami we wszechświecie ani czy na przykład nie pochłonie nas kiedyś jakaś czarna dziura. Albo czy podróże w czasie będą kiedyś możliwe? A może kiedyś uda nam się przemieścić między załamaniami czasoprzestrzeni? Jeszcze nie dojrzeliśmy do tego, by zgłębić tę wiedzę. Ale kto wie? Może w przyszłości się to uda.

Ktoś mądry kiedyś stwierdził, że mimo iż uczymy się całe życie to i tak umieramy głupsi niż się urodziliśmy. Być może coś w tym jest, lecz nie zaszkodzi pogłębić sobie wiedzy, zwłaszcza w tak niezwykle ciekawej i tak naprawdę nieznanej dziedzinie, jaką jest astrofizyka.

A jakie są Wasze odczucia, co do istoty wszechświata? Ciekawi Was ten temat czy może wolicie go nie zgłębiać?

Pozostawiam Was z tym pytaniem.

Z naukowym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s