Bez kategorii · Prasa

Episode #216: Lutowa „Nowa Fantastyka” pełna dobra.

nowafantastyka0218

Tytuł : „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik

Liczba stron: 80.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Numer: 02/2018

Data premiery: 24.01.2018

 

Nowy miesiąc, więc czas na nowy numer „Nowej Fantastyki”. I nie, to powtórzenie nie jest tu przypadkowe. Ale do rzeczy.  Numer otwiera obszerny artykuł  Joanny Kułakowskiej oraz Łukasza M. Wiśniewskiego na temat najnowszej Netflixowej produkcji, czyli „Altered Carbon”. Jest to adaptacja powieści science-fiction Richarda Morgana, która opowiada o tym, że w przyszłości nasza świadomość, może zostać zachowana na twardym dysku, który dowolnie możemy przenosić z jednego ciała do drugiego, oczywiście, jeśli nas na to stać. Autorzy artykułu wzięli pod lupę wolną interpretację twórców a do jakich doszli wniosków, no to już sami będziecie musieli się przekonać. Kolejnym tekstem, który zwrócił moją uwagę był artykuł o najstarszej grze RPG świata czyli Dungeons and Dragons, dzięki której współczesna fantastyka jest tak rozbudowana. Andrzej Kaczmarczyk zabiera nas w podróż przez gry, książki i filmy, które powstały na podstawie historii stworzonej między innymi przez Gary’ego Gygaxa.

Nie mogę też nie wspomnieć o znakomitym wywiadzie z Julianem Gloverem, którego w zeszłym roku miałam okazję zobaczyć na Warsaw Comic Con. Jerzy Rzymowski zapytał go o jego role oraz o to, jak odnajdował się w pracy z ekipą „Gry o Tron”. Oraz o obszernym artykule Radosława Pisuli na temat komiksów i nadchodzącej ekranizacji „Black Panther” z kuźni Marvel Studios. Autor zgrabnie przedstawia nam samą postać T’Challa i czym różni się od swoich „kolegów” z MCU.

W dziale felietonów nie zawodzi Wojciech Chmielarz oraz Rafał Kosik. A jeśli chodzi o opowiadania, to moją uwagę przykuła „Ciemność” Michała Ochnika oraz  „Z latopisów Białej Ziemi” im więcej polskiej prozy czytuję, tym bardziej polscy twórcy przypadają mi do gustu.

Podsumowując, numer świetny i serdecznie polecam zapoznanie się z nim!

Z czytelniczym adieu,

Meg.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s