Bez kategorii

Episode #226 : Kwietniowa „Nowa Fantastyka”, jak co miesiąc pełna dobra!

NF.04.18

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik.

Numer: 04/18.

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Liczba stron: 80.

Kwiecień zaczynam od świeżutkiego numeru „Nowej Fantastyki”, w którym znajdziecie wiele ciekawych recenzji między innymi tak zwanych komiksów paragrafowych, w których to wybieramy postać i kierujemy rozwojem akcji wedle ustalonego scenariusza lub własnego widzi-mi-się. Świetny sposób na rozbudowanie wyobraźni. W tym numerze znalazły się również krótkie recenzje komiksów „100 naboi” oraz ” Oblivion Song. Pieśń Otchłani. Tom 1″, za który sama zamierzałam się wziąć, gdyż zaintrygował mnie jego opis. W dziale literackim, dużo się dzieje. Recenzje „Kształtu Wody”, „Kamiennego Nieba” N.K Jemisin czy drugiej części „Bram Światłości” Kossakowskiej dostały bardzo wysokie noty od recenzentów i myślę, że zasłużenie. Choć co do”Kształtu Wody”, mam nieco mieszane uczucia.  Po przeczytaniu tekstu Jerzego Rzymowskiego o „Narzeczonej Księcia”, jeszcze bardziej chcę przeczytać tę epicką, jak się zdaje, książkę. Jak tylko się z nią zapoznam,na pewno wam o tym napiszę. W dziale publicystyki jak zwykle nie zawodzi. Marek Starosta, który w tym numerze opowiada o tłumaczeniu systemu nerwowego nicienia na kod komputerowy i dochodzi to bardzo ciekawej konkluzji, oraz o ekstrawaganckich miejscach, gdzie możemy zjeść nietypowe posiłki, znów nie zawodzi. Andrzej Kaczmarczyk raczy nas obszernym tekstem o grze „Magic” ,która w tym roku obchodzi swoje dwudziestopięciolecie. W „kartkach z legendarza” znajdziecie bardzo fajny artykuł o tradycjach wielkanocnych oraz kilku marach i potworach. Większość z tych zwyczajów jest obecna w naszej kulturze dłużej niż same obchody Wielkiej Nocy. To oznacza, że nawet „pogańskie” obrzędy, mogą być przystosowane do religijnych i jedno z drugim się gryźć nie będzie.

Z kolei Maciej Bachorski zabiera nas w odmęty lodowej fantastyki, przytaczając kilka klasyków gatunku, jak „Lód” Dukaja czy ” W górach szaleństwa” H.P Lovecrafta, ale też zwraca uwagę, że nie tylko twórcy słowa pisanego uznali ten temat za godny eksploracji.

W dziale opowiadań to aż wrze… Każde opowiadanie to perełka, o której mogłabym napisać oddzielny elaborat, jednak streszczę się do stwierdzenia, że tym razem, redakcja totalnie trafiła w mój gust doborem opowiadań i jestem tym faktem szczerze zaskoczona. Jest i baśń i cyberpunk i rasowe fantasy i coś z pogranicza… Nic dodać, nic ująć. Sama przyjemność czytania. Mimo, że poziom jest bardzo wyrównany, to opowiadania, które chciałabym zwrócić większą  uwagę to: ” Bogowie nie umarli na próżno” Kena Liu oraz „Wieszczba niemowy” Jacka Łukawskiego. Dwie totalnie różnie koncepcje światów i prowadzenia akcji, ale mające w sobie „to coś”, co sprawia, że chce się sięgać po więcej.

Podsumowując, jest co czytać! Polecam gorąco kwietniowy numer, do którego dołączona jest również jednodniowa wejściówka na Warsaw Comic Con. Macie ochotę zobaczyć, jak wygląda tego typu konwent? Zaopatrzcie się w najnowszy numer „Nowej Fantastyki” i widzimy się w Warszawie.

 

Z fantastycznym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s