Bez kategorii

Episode #248 : Nowy miesiąc, więc czas na „Nową Fantastykę” numer lipcowy.

NF0718

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik.

Numer: 07/18

Liczba stron: 80.

Cześć, witajcie.

Nowy miesiąc, więc czas na nowy numer „Nowej Fantastyki”, w której tradycyjnie znajdziecie mnóstwo dobra. Czy wiedzieliście, że naukowcy odkryli nowy narząd w ludzkim organizmie, dzięki któremu można ocenić, w jaki sposób rozprzestrzeniają się komórki nowotworowe? Jeśli nie, to koniecznie zerknijcie do artykułu Marka Starosty, który w swoim przedstawia nowinki tym razem z dziedziny biologii.

Smutne wieści doszły nas z pisarskiego świata. Odszedł Gardner Dozois, twórca między innymi „Księgi Mieczy”, zbioru opowiadań „Łotrzyki” oraz ” Niebezpiecznych kobiet”. Obie antologie napisał wraz z Georgem M. Martinem. Tymoteusz Wronka zaprasza nas do świata, stworzonego przez tego autora i nakreśla jego wpływ na współczesną fantastykę. Jeśli jeszcze nie znacie Gardnera Dozoisa, warto sięgnąć po jego twórczość.

Co to są Bekzorcyzmy i skąd się wywodzą? I czy to coś prawdziwego, czy jakiś dziwny wymysł? Potwierdzam, istnieje coś takiego. I pochodzi z Meksyku… O praktykach szamanów z egzotycznego Meksyku przeczytacie w obszernym artykule Marka Starosty. Polecam, bo można dowiedzieć się kilku naprawdę fascynujących rzeczy.

Wróżki, duchy, elfy i Aes Sidhe, czyli irlandzka mitologia i jej wpływy na współczesną popkulturę, o których opowiada Joanna Wołyńska. Oraz siedem grzechów głównych w interpretacji Witolda Vargasa, które kontynuują cykl o Bestiariuszu słowiańskim.

Jeśli zastanawialiście się, jakie filmy trafiły do lamusa, gdyż były … Zbyt wyprzedzające swój czas lub miały potencjał a nikt nie potrafił go zrealizować, to koniecznie zaglądnijcie do artykułu Przemysława Pieniążka, który zabiera nas w podróż po arcydziełach kina, które nigdy nie powstały.

Jeśli chodzi o warstwę opowiadań, to w tym numerze, niestety nic nie przypadło mi jakoś szczególnie do gustu. Natomiast serdecznie polecam drugą część felietonu o Beksińskim autorstwa Macieja Parowskiego.

W dziale książkowym, dominuje najnowsza powieść Jacka Komudy, „Jaksa” oraz nowe wydanie „Wojny Światów” H.G Wellsa. Dla piszących, polecam radę Tomasza Kołodziejczaka. Jaka? Sięgnijcie po „Nową Fantastykę” a się dowiecie!

Najnowszy numer, jeszcze dostępny w kioskach i Empikach.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s