Tytuł: „Nowa Fantastyka”
Format: Miesięcznik.
Numer: 07/18
Liczba stron: 80.
Cześć, witajcie.
Nowy miesiąc, więc czas na nowy numer „Nowej Fantastyki”, w której tradycyjnie znajdziecie mnóstwo dobra. Czy wiedzieliście, że naukowcy odkryli nowy narząd w ludzkim organizmie, dzięki któremu można ocenić, w jaki sposób rozprzestrzeniają się komórki nowotworowe? Jeśli nie, to koniecznie zerknijcie do artykułu Marka Starosty, który w swoim przedstawia nowinki tym razem z dziedziny biologii.
Smutne wieści doszły nas z pisarskiego świata. Odszedł Gardner Dozois, twórca między innymi „Księgi Mieczy”, zbioru opowiadań „Łotrzyki” oraz ” Niebezpiecznych kobiet”. Obie antologie napisał wraz z Georgem M. Martinem. Tymoteusz Wronka zaprasza nas do świata, stworzonego przez tego autora i nakreśla jego wpływ na współczesną fantastykę. Jeśli jeszcze nie znacie Gardnera Dozoisa, warto sięgnąć po jego twórczość.
Co to są Bekzorcyzmy i skąd się wywodzą? I czy to coś prawdziwego, czy jakiś dziwny wymysł? Potwierdzam, istnieje coś takiego. I pochodzi z Meksyku… O praktykach szamanów z egzotycznego Meksyku przeczytacie w obszernym artykule Marka Starosty. Polecam, bo można dowiedzieć się kilku naprawdę fascynujących rzeczy.
Wróżki, duchy, elfy i Aes Sidhe, czyli irlandzka mitologia i jej wpływy na współczesną popkulturę, o których opowiada Joanna Wołyńska. Oraz siedem grzechów głównych w interpretacji Witolda Vargasa, które kontynuują cykl o Bestiariuszu słowiańskim.
Jeśli zastanawialiście się, jakie filmy trafiły do lamusa, gdyż były … Zbyt wyprzedzające swój czas lub miały potencjał a nikt nie potrafił go zrealizować, to koniecznie zaglądnijcie do artykułu Przemysława Pieniążka, który zabiera nas w podróż po arcydziełach kina, które nigdy nie powstały.
Jeśli chodzi o warstwę opowiadań, to w tym numerze, niestety nic nie przypadło mi jakoś szczególnie do gustu. Natomiast serdecznie polecam drugą część felietonu o Beksińskim autorstwa Macieja Parowskiego.
W dziale książkowym, dominuje najnowsza powieść Jacka Komudy, „Jaksa” oraz nowe wydanie „Wojny Światów” H.G Wellsa. Dla piszących, polecam radę Tomasza Kołodziejczaka. Jaka? Sięgnijcie po „Nową Fantastykę” a się dowiecie!
Najnowszy numer, jeszcze dostępny w kioskach i Empikach.
Z czytelniczym adieu,
Meg.