Bez kategorii

Episode #258:” Mity, zabobony a może fakty? Czyli rzecz o „Tajemniczym, czarnym kocie”.

tajemniczy-czarny-kot-legendy-i-przesady-b-iext52654350

Tytuł: ” Tajemniczy czarny kot”

Autor: Nathalie Semeniuk

Wydawnictwo: Alma Press

Liczba stron: 139.

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile jest prawdy w powiedzeniach o czarnych kotach? Albo czy faktycznie przynoszą one pecha? A może jednak jest na odwrót i są symbolem dobrobytu i szczęścia?

Nathalie Semeniu zabiera nas w podróż po bardzo burzliwej historii naszych czworonożnych milusińskich. Opowiada o przerażających i odrażających rytuałach, jakich dopuszczano się na początku XIV i XV wieku. Wspomina też, jak to kot stał się symbolem szatana a potem wraz z czarownicami był palony na stosie…

Aż włos się jeży na głowie, gdy czyta się o takich rzeczach, jednak taka była rzeczywistość. Dopiero w XVI i XVII wieku przywrócono kotom należyty im status i zaczęto znów traktować z szacunkiem. Często ukazywano je jako towarzyszy monarchów i ludzi światłych a także uświadamiano wszystkim tym, którzy twierdzili, że nie ma z kotów żadnego pożytku, że dzięki nim, można pozbyć się gryzoni. Dlatego też bardzo często można było spotkać te zwierzęta przy bibliotekach i galeriach, w których wystawiano obrazy. Nawet posunięto się do określenia, że koty są „stażnikami sztuki”.

Książka „Tajemniczy czarny kot” jest zbiorem faktów historycznych oraz ciekawostek, jakie mogą zainteresować każdego fana zarówno czarnych jak i wszelkiej innej maści, kotów.  Nawet jeśli ktoś nie lubi tych zwierzaków, jestem przekonana, że ta książka może go zainteresować.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s