Bez kategorii

Episode #262 : „Kamerdyner” – historia miłości, z niezwykłą historią w tle.

kamerdyner-b-iext53053082

Autor: Marek Klat, Paweł Paliński, Mirosław Piepka, Michał Pruski.

Tytuł: „Kamerdyner. Miłość, wojna, zbrodnia.”

Wydawnictwo: Agora.

Liczba stron: 375

Data premiery: 5.09.2018

Świat, którego już nie ma. Zakazana miłość wciągnięta w wir wielkiej historii. Losy trzech narodów na przestrzeni pięciu dekad. Nieznana, drastyczna zbrodnia, zwana „Drugim Katyniem”. „Kamerdyner to powieść, jakiej w Polsce nie było od lat. Napisana z rozmachem ale też pełna małych wzruszeń.

Ona – bogata panienka z dobrego domu, on – biedny, kaszubski chłopiec przyjęty pod opiekę bogatej arystokratki do pruskiego dworu. Zakazana miłość, w tle wielkiej historii. Narastały konflikty między narodami, wybuchła I wojna światowa i kształt Europy uległ zmianie. Polacy mogli  wreszcie świętować własną niepodległość, ale po krótkim czasie mieli znów ją stracić.

Romans Mateusza Krolla i Marity von Krauss to niezwykła historia, pełna dramatycznych wyborów, cierpienia i przede wszystkim wierna historycznym faktom.

Czytając opis tej książki, zaintrygował mnie wątek historyczny ,który zostaje poruszony w tej historii. Mimo, iż głównym motywem jest zakazana miłość dwójki bohaterów, to dowiadujemy się też wiele o innych uczestnikach tej historii, o znaczeniu Kaszubów w jej tworzeniu i przede wszystkim wyłania się tutaj obraz lokalnego patriotyzmu, który trwa po dzień dzisiejszy.

Jest to opowieść, która zainteresuje zarówno fanów romansów, jak i tych, którzy cenią sobie powieści historyczne. Jest tu tak wiele zwrotów akcji i historii, przeplatanych z głównym wątkiem, że ciężko jest odłożyć tę książkę choćby na moment.

Jestem pod bardzo dużym wrażeniem. Dawno nie czytałam tak dobrej powieści, osadzonej w polskich realiach i która by obrazowała naszą niepodległość, umiejętność walki o wolność oraz niezwykle poruszającą historię dwójki młodych, zakochanych ludzi, którzy robią wszystko by być razem.

Książka godna uwagi i warta polecenia wszystkim tym, którzy lubią dobrą powieść historyczną z wątkami sensacyjnymi i romansem w tle.

 

Z czytelniczym pozdrowieniem,

 

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s