Bez kategorii

Episode #273: ” Niewyjaśnione okoliczności” – czyli o śmierci w życiu patologa sądowego dr Richarda Shepherda.

niewyjaśnione

Autor: Dr Richard Shepherd

Tytuł: „Niewyjaśnione okoliczności”

Wydawnictwo: Insignis.

Liczba stron: 453

„(…) Nie żałuj ważnych przestróg na żadne wejrzenie,

Bo najgorsze łakomstwo jest świateł skąpienie.

Najmniejszemu uleganiem nie zawodź ufności,

Nie odstępuj przez Grzeczność od Sprawiedliwości.

Nie bój się, by Mądrego prawdy nie zgniewały.

Najmniej przyjme zarzut, kto godzien pochwały.”

Alexander Pope, „O krytyce”, przeł. Jacek Przybylski.

 

„Niewyjaśnione Okoliczności” to już kolejna pozycja na polskim rynku, która wpisuje się w trend, jaki ostatnio zagościł wśród wydawców. A mianowicie chodzi o tematykę medyczno-kryminalną. Jedną z pierwszych książek, które miałam okazję czytać z tego tematu była „Trupia Farma”. Lecz od czasu jej publikacji, na półkach księgarń pojawiło się wiele innych książek o tej samej tematyce. Co prawda nie jest to temat tak popularny, jak na Zachodzie, aczkolwiek polowi zaczynamy doganiać naszych przyjaciół z Wielkiej Brytanii i USA.

Objawem tego nadganiania jest właśnie pojawienie się „Niewyjaśnionych Okoliczności” wybitnego, brytyjskiego lekarza sądowego, Richarda Shepherda, który w swojej książce opisuje przypadki śmierci z różnych powodów. Czy to z przyczyn naturalnych, czy przez morderstwo, czy przez zamach czy naturalną katastrofę. Każdy z tych zgonów ma jakieś drugie dno,  którego odkryciem zajmuje się rzeczony lekarz.

Autor zabiera nas w podróż nie tylko po swojej pracy, czyli strikte medycznych terminach i opisach, które czasem przyprawiają o odruch wymiotny ale też opowiada dużo o swoim życiu i jak jego praca wpływa na jakość jego życia.

Po lekturze tej książki, odniosłam wrażenie, że lekarze są trochę jak żołnierze z PTSD. Niby starają się żyć normalnie, chcą być szczęśliwi i nawet im się to udaje. Jednak gdzieś w głębi duszy, rana po każdym przebadanym denacie pozostaje. I chyba nie ma na świecie człowieka, który byłby obojętny na śmierć. Dlatego ta opowieść bardzo mi się spodobała. Nie tylko pod względem ciekawych przypadków, które dr Shepherd przytacza ale też w jaki sposób jego praca ukształtowała go jako człowieka.

Jeśli szukacie naprawdę dobrego reportażu z elementami biograficznymi, to „Niewyjaśnione Okoliczności” na pewno przypadną wam do gustu. Jest to jedna z tych książek, które warto przeczytać. Jednak też nie jest to książka dla wszystkich. Jeśli jesteście osobami wrażliwymi na bardzo obrazowe opisy, to raczej nie powinniście czytać tej książki. Tak samo, jeśli przeszkadza wam zbyt „naukowy żargon”. W tej książce pojawia się bardzo wiele terminów i zwrotów, które mogą wydawać się niezrozumiałe.

Osobiście, jestem pod dużym wrażeniem tej książki i na pewno jeszcze sięgnę po coś z tej tematyki, gdyż jest ona niezwykle fascynująca.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s