Bez kategorii

Episode #275 : Grudniowa „Nowa Fantastyka”, pełna świątecznych przysmaków.

nowafantastyka12

Tytuł : „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik.

Numer: 12/2018

Wydawca: Prószyński i S-ka.

Liczba stron: 80.

 

Witajcie,

Nadszedł grudzień, więc czas na świeżutki i pachnący piernikiem numer „Nowej Fantastyki” A w nim, między innymi bardzo ciekawy tekst Marcina Waincetela na temat świątecznych demonów i pochodzenia Krampusa. Witold Vargas zabierze nas w podróż po… Krainie luster i odkryje ich tajemnice w swoim artykule „z kartek legendarza”. Polecam niezwykle ciekawy wywiad  Jeffem Smithem, który przeprowadził Marcin Waincetel. Autor nagradzanych wielokrotnie komiksów zdradza, dlaczego lubi tworzyć komiksy oraz co według niego rozbudza w dzieciach i dorosłych ich wyobraźnię. Oraz artykuł Pawła Laudańskiego o dwójce rosyjskich fantastów, których proza po dziś dzień pozostaje przerażająco aktualna. Tekst został opublikowany przy okazji rocznicy śmierci jednego z braci.

W warstwie opowiadań, zdominowały mnie ukrańska opowieść Julii Ostapienko oraz Olga Raine i jej „Dno Sumienia”, które tematyką nawiązuje do jednej z mniej znanych u nas powieści braci Strugackich, czyli „Miasta skazanego”. Oraz „Wyrocznia” Dominicii Phetteplace, która oczarowała mnie swoim stylem.

W warstwie książkowej dominuje nowy zbiór opowiadań Ursuli LeGuin, „Wracać wciąż do domu” oraz Lovecraftowe „Nemezis”. Na pewno fani gatunku będą mieli niezłą gratkę w postaci tego zbioru.

Polecam też świetne felietony Rafała Kosika, Petera Wattsa oraz „Orbitowskiego po kinie”.

Numer niezwykle soczysty, więc zachęcam do lektury!

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s