Bez kategorii

Episode #282:[PRZEDPREMIEROWO] „Saudyjka za kierownicą” czyli o sile kobiet w kraju rządzonym przez tyranię mężczyzn.

5e31b-saudyjka-za-kierownica.jpg

Tytuł: „Saudyjka za kierownicą”

Autor: Manal Asz-Szarif

Liczba stron: 493

Wydawnictwo: WAB

Data wydania: 30.01.2019

Manal Asz-Szarif dorastała w tradycyjnej saudyjskiej rodzinie w Mekce, w czasie kiedy Arabia Saudyjska pozostawała pod silnym wpływem islamskich fundamentalistów. Sama również uległa indokrynacji radykałów – będąc nastolatką, niszczyła kolorowe czasopisma matki, kasety bratai własne szkicowniki zawierające zabronione rysunki istot żywych. Nic nie wskazywało na to, że niedługo przeciwstawi się tyrańskim rządom i stanie się znaną na całym świecie aktywistką, walczącą o prawa saudyjskich kobiet.

Zaczęła studia, a potem ruszyła na podbój wielkiej korporacji. Jednak coraz częściej doświadczała dyskryminacji tylko ze względu na swoją płeć. Według saudyjskiego prawa, nie mogła iść sama do urzędu, korzystać z pomocy medycznej czy jeździć samochodem. Któregoś dnia, miała tego po prostu dość i postanowiła się zbuntować. I w dniu swoich 32 urodzin, usiadła za kierownicą, wywołując tym samym skandal wśród radykałów i jednocześnie nagłaśniając sprawę ograniczania praw kobiet w jej rodzinnym kraju.

Jest to historia, która szokuje, wzrusza i przede wszystkim daje do myślenia. Pokazuje, jak wielka jest siła kobiecej woli i co jesteśmy w stanie zrobić by dopiąć swego. Przykład Manal jest tego bardzo dobrym przykładem. Zanim zaczęłam czytać ten reportaż, dużo słyszałam na temat radykałów islamskich. Zresztą, kto o nich nie słyszał. Traktują oni swoje żony jak własność, gorzej niż służącą i nie pozwalają nim absolutnie na nic. Można by stwierdzić: taka jest ta kultura. Jasne. Jest to jakiś argument. Aczkolwiek nie tłumaczy on publicznych egzekucji na kobietach, tylko za to, że ktoś powiedział, że zdradzają swoich mężów czy uniemożliwiania im kształcenia się czy jeżdżenia samochodem.

Manal Asz-Szarif stała się symbolem wolności i nieustępliwości wobec prawa, które jest krzywdzące. Dzięki jej działaniom, kobiety w krajach arabskich zaczęły wreszcie mówić głośnio o swoich problemach i walczą o to, by mieć więcej swobód.

Oczywiście problem sam się nie rozwiąże. Minie jeszcze wiele lat, nim radykałowie zmienią swoje myślenie. Ale świadectwo Manal jest pierwszym krokiem do tych zmian.

Polecam ten reportaż każdemu, kto choć trochę interesuje się kulturą bliskowschodnią. Jest ona tutaj bardzo dobrze zobrazowana z perspektywy osoby, która wychowywała się w niej i sama dostrzegła jej wady i dążyła do zmiany. Lektura szokująca, aczkolwiek inspirująca.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s