Bez kategorii

Episode #316: Lipcowa „Nowa Fantastyka”- żegnamy Macieja Parowskiego.

nowafantastykalipiec2019

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik.

Numer: 07/19

Liczba stron: 80.

Na samym wstępie do lipcowego numeru, krótkie wspomnienia o odejściu założyciela „Nowej Fantastyki”. Wspaniały, ciepły człowiek, dzięki któremu dzisiaj mamy jedno z najchętniej czytanych pism fantastycznych w Polsce. A także wielu autorów zaistniało, dzięki publikacji ich utworów w piśmie „Fantastyka”.  Wszyscy mówili o nim w superlatywach bo był to człowiek niezwykły, z pasją i będzie go brakować w redakcji. A nam, czytelnikom będzie brakować jego niezwykle ciekawych tekstów.

Tuż po tych rozczulających wspomnieniach, mamy wywiad z niezwykłym twórcom, Stanem Sakai, który stworzył serię komiksów „Usagi Yojimbo”. Witold Vargas opowiada nam o nanostworkach ze słowiańskich wierzeń a Łukasz M. Wiśniewski zaprasza nas do świata kotów. Polecam też bardzo ciekawy wywiad z Olgą Tokarczuk,w którym to autorka opowiada o tym, jak ważne jest by nie marginalizować fantastyki jako czegoś, co jest niepełnowartościowym literacko tworem. I jak wielu twórców nie przyznaje się do tego, że kiedykolwiek pisali w tym gatunku.

Jak tylko przeczytałam, że w kolejnych numerach „NF” pojawią się opowiadania Neila Gaimana to aż mi się oczy zaszkliły ze szczęścia. Uwielbiam tego autora i każde dzieło spod jego pióra czytam z zainteresowaniem. „Małpa i Dama” to jedno z jego krótszych dzieł, ale warte uwagi. I jeśli lubicie fantastykę religijną, to polecam „Sprzedawcę gołębi” Jewgienija T. Olejniczaka, który przenosi nas w czasy Chrystusowe i przedstawia w ciekawy sposób tamte wydarzenia.

Ogólnie numer jak zawsze pełen dobra i już nie mogę się doczekać kolejnego! 🙂

Z fantastycznym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s