Bez kategorii

Episode #321: Sierpniowa „Nowa Fantastyka”.

nowafantastykasierpien19

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Format: Miesięcznik.

Numer: 08/2019

Liczba stron: 80.

Tym razem, zacznę od pana Marka Starosty, który w swoim tekście przybliża nam plany budowy miast na wodzie, które miałyby pełnić funkcję ośrodków dla osób poszkodowanych w kataklizmach jak tsunami czy huragan. Pomysł całkiem ciekawy, ale czy faktycznie możliwy do zrealizowania? Warto przeczytać artykuł by się tego dowiedzieć. Michał Protasiuk z kolei przybliża nam twórców science-fiction, którzy w pewnym sensie mogliby być uznani za wizjonerów a nawet proroków. W swoim artykule wspiera swoje argumenty odpowiednimi przykładami. Lektura dająca do myślenia.

Nie mogę też nie wspomnieć o „Kartce z Legendarza”, w której tym razem na tapetę idzie ogień i jego znaczenie w mitologii słowiańskiej oraz o bardzo ciekawym wywiadzie z Ianem Stewartem, którego fani „Świata Dysku” mogą kojarzyć z serii „Nauka Świata Dysku”.

Jeśli chodzi o opowiadania, to moją uwagę przykuła „Gloria Tenebris” Marcina Podlewskiego i „Renegat” Orsona Scotta Carda. Pierwszy tekst był dla mnie z jednej strony męczący a z drugiej strony bardzo ciekawy, bo rzadko sięgam po tego typu science fiction. „Gloria Tenebris” na pewno spodoba się fanom gatunku i twórczości pana Marcina. Natomiast „Renegat” nawiązuje ściśle do jednej z moich ulubionych powieści tego autora, czyli do „Gry Endera”, dlatego ta mikropowieść była dla mnie bardzo przyjemnym doznaniem, jeśli mogę to tak nazwać.

W dziale książkowym możecie poczytać co nieco o „Upiorze Południa” pani Kossakowskiej oraz o kilku innych pozycjach jak najnowsza powieść Cixin Liu czy serii Tracy Banghart.

Polecam też przykuwający uwagę felieton Rafała Kosika i bardzo fajny tekst Łukasza Orbitowskiego o horrorach.

Ogólnie polecam numer. I zachęcam do zakupu 🙂

 

Z czytelniczym adieu,

Meg.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s