Tytuł: „Nowa Fantastyka”
Format: Miesięcznik.
Numer: 10/2019
Liczba stron: 80
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.
Witajcie,
W tym miesiącu w „Nowej Fantastyce” jak zawsze dużo, dużo dobra, zatem bez zbędnych wstępów, zaczynamy.
Na początek, polecam świetny artykuł Michała Cetnarowskiego na temat jednego z najciekawszych autorów polskiego fantasy, czyli o Robercie M. Wegnerze i jego cudownym cyklu pod tytułem ” Opowieści z meekhańsiego pogranicza” oraz inne historie, umiejscowione w tym właśnie świecie. Osobiście odkryłam pana Wegnera całkiem niedawno i szczerze mogę polecić. Jest to jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy polski twórca fantasy, jakiego czytałam. Na pewno po lekturze artykuły redaktora Cetnarowskiego też sięgniecie po te powieści.
Jeśli chodzi o warstwę filmową, to tu króluje Quentin Tarantino i jego nowa produkcja, czyli „Pewnego razu w Hollywood”. Jakub Ćwiek zabiera nas w podróż przez twórczość tego dość kontrowersyjnego reżysera, którego filmy są albo kochane albo nienawidzone. Ja polecam Wam tekst Jakuba. Bardzo fajnie przedstawił całkokształt twórczości Quentina i nawiązał do najnowszego „dziecka”.
A także polecam znakomity tekst Piotra Goćka na temat różnych wizji przyszłości w filmach pochodzących z różnych krajów. Bardzo ciekawy artykuł, który przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią kino dystopijno-apokaliptyczne ( w pewnym sensie).
W sekcji z opowiadaniami, moją uwagę przykuła chyba już mikropowieść niż opowiadanie, aczkolwiek mogę się mylić, o tytule „Dziewczyna z perłą zamiast oka” Jarosława Łukasińskiego. Muszę przyznać, że była to bardzo przyjemna lektura. Tak samo, jak opowiadanie Justyny Hankus, które klimatem wpisuje się w tematykę Halloween. No i na koniec, polecam też bardzo fajny scenariusz do RPG, autorstwa Pawła Potakowskiego. Sama chętnie pograłabym w tym uniwersum.
Z premier książek dużo miejsca poświęcono serii opowiadań Anny Kańtoch o Domenicu Jordanie. A jeśli chodzi o premiery na DVD to w tym miesiącu wyszły: ” Captain Marvel” i „Shazam”, czyli dwie wersje tej samej postaci tylko w innych uniwersach. ( tak w bardzo dużym skrócie można to określić).
Polecam też stałe felietony Rafała Kosika, Petera Wattsa oraz Łukasza Orbitowskiego. A także komiks „Lil i Put”
Z czytelniczym adieu,
Meg.