Bez kategorii

Episode #349: Styczniowa „Nowa Fantastyka” pełna… Cyberpunku.

NF2020

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik

Numer: 01/2020

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Liczba stron: 80.

W tym miesiącu, redaktorzy postanowili zaprosić nas do świata cyberpunku. Żyjemy w 2020 roku, czyli nijako w przyszłości, którą opisywali nam twórcy gier, postapokaliptycznych powieści czy filmów.

Marek Starosta zaprasza nas do zastanowienia się nad tym, czy  postęp technologiczny jaki następuje na naszych oczach jest czymś, czego tak naprawdę potrzebujemy i czy futurystyczne wizje przyszłości mogą stać się w pełni realnym światem? W swoim artykule „Rzeczywistość 2020”, porusza kwestię życia w przyszłości. Podaje przykłady filmów oraz gier, które nawiązywały do właśnie tego roku i jakie różnice dostrzegamy między wizjami twórców a stanem faktycznym.

Piotr Gociek z kolei opowiada o cyberpunku i jak on był przedstawiany przez kilkanaście ostatnich lat. Jest to nurt, który wciąż się rozwija, dlatego też wszelkie „nowinki” z nim związane, szybko stają się nieaktualne.

Polecam też bardzo ciekawy artykuł Kamila Muzyki o kontaktach z istotami pozaziemskimi i ich relacjami z nami.

Tradycyjnie też nie mogę nie wspomnieć o kartce z legendarza, w której to Witold Vargas zachęca nas do zapoznania się z demonami z zagranicy.

W warstwie opowiadań, moją uwagę przykuli „Wandale” Tomasza Marchewki oraz „Pacyfikacja” Cezarego Zbierzchowskiego.

Nie mogę też nie wspomnieć o felietonie Łukasza Orbitowskiego, który zachęcił mnie do obejrzenia filmu „Freaks”, który od pewnego czasu chodzi mi po głowie, ale nie miałam okazji wcześniej się z nim zapoznać. I muszę przyznać, że był to dobry wybór. A co autor tekstu o nim sądzi? Dowiecie się tego z jego felietonu.

Jak zawsze, każdy znajdzie coś dla siebie. Dużo w tym numerze miejsca poświęcono cyberpunkowi i wizjom przyszłości, dzięki czemu możemy poszerzyć sobie nieco horyzonty w kwestii poznawania szeroko pojętej fantastyki.

 

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s