Bez kategorii

Episode #355: „Oscary” czyli o najbardziej znanej i kontrowersyjnej nagrodzie filmowej oczami Katarzyny Czajki-Kominiarczuk.

Oscary

Tytuł: „Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej.”

Autor: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk.

Liczba stron: 350.

Wydawnictwo: W.A.B

O Oscarach można mówić naprawdę wiele. Od kontrowersyjnych kreacji aktorek po niestosowne zachowanie prowadzących. Wszystko to ma na celu stworzenie niezwykłego klimatu gali, która z roku na rok, niestety, traci na popularności. Lecz nawet jeśli ktoś nie interesuje się filmem, to i tak w mediach usłyszy czy to o nominowanych produkcjach czy o zwycięzcach i właśnie o skandalach, których z roku na rok przybywa.

Autorka, którą znam z bloga „Zwierz Popkulturalny”, zabiera nas za kulisy tego niezwykłego wydarzenia i odsłania prawdziwe oblicze Oscarów. Czy istnieje idealny film, zasługujący na tę nagrodę? Jak dokonuje się wyboru przyszłych laureatów? Co kryje się za blaskiem fleszy i rozmachem tej uroczystości?

Tego wszystkiego dowiecie się z bardzo dobrej książki, jaką są „Oscary”. Warto się z nią zapoznać, nawet jeśli nie jesteście fanami Hollywood. Ja z przyjemnością zanurzyłam się w lekturze, bo sama swego czasu niemal z wypiekami na twarzy czekałam na galę. Zdarzało się, że zarywałam noc a potem ledwo żywa szłam do szkoły. Ten blicht i przepych jest w pewnym sensie fascynujący, choć mam wrażenie, że dzisiaj to już nie powoduje tego efektu „wow”, jak to miało miejsce jeszcze dwadzieścia lat temu.

Autorka podzieliła swoją książkę na kilka części,  w których to skupia się na poszczególnych zagadnieniach takich jak: historia samej nagrody,  o ceremonii i jej przebiegu, o zwycięzcach i kategoriach nieoczywistych, czyli efektach specjalnych, piosenkach i filmach animowanych. Z książki możemy się też dowiedzieć trochę na temat samej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Jednym słowem – polecam. Jest to kawał historii kina, skondensowany do trzystu pięćdziesięciu stron.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s