Bez kategorii

Episode #367: „Jakoś wkrótce” czyli o osiągnięciach technologicznych w bardzo przyjemnej, zabawnej formie.

jakos-wkrotce-b-iext56822398

Tytuł : „Jakoś Wkrótce”

Autor: Kelly i Zach Weinersmithowie.

Wydawnictwo: Insignis.

Liczba stron: 445

 

„Przezabawnie ilustrowany przewodnik po technologiach przyszłości, w którym przeczytacie między innymi o tym, jak po taniości wystrzelić statek w głęboki kosmos oraz jak wydrukować sobie w 3D jakiś narząd.

W tej błyskotliwej i pełnej humoru książce uznany rysownik komiksowy Zach Weinersmith wraz z Kelly Weinersmith, czynnym naukowcem i badaczem, opowiadają, co czeka nas w najbliższej przyszłości – od robotycznych rojów po tostery zasilane fuzją jądrową. Wnioski z ich badań i rozmowy z czołowymi naukowcami umożliwiły Weinersmithom udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego potrzebujemy takich technologii, jak będą one działały i co stoi im na przeszkodzie.

Nowe technologie bardzo rzadko – praktycznie nigdy – nie są dziełem wyobcowanych geniuszy, którym zaświtał w głowie jakiś ciekawy pomysł.
Większość technologii przyszłości bazuje na rozwoju mniej zaawansowanych technologii pośrednich, a wiele przełomowych kroków może w chwili odkrycia wydawać się mało znaczących. Droga postępu pełna jest dziwnych objazdów i ślepych uliczek, a wszystko to bardzo wiele nam mówi o sposobie działania ludzkiego umysłu i naturze rozwoju cywilizacji.

Jakoś wkrótce skupia się na dziesięciu nowo kształtujących się technologiach, od programowalnej materii przez rzeczywistość rozszerzoną, windy kosmiczne, po robotyczne konstrukcje, i pokazuje, jak wspaniały świat czeka nas… no wiecie… jakoś wkrótce.”

Uwielbiam książki popularnonaukowe. Zwłaszcza te, które mówią o współczesnej technologii i rozwoju medycyny. W książce państwa Weinersmithów, możemy poczytać o wszystkim po troszku. A to o rozwoju technik wydobywczych na asteroidach poprzez windy kosmiczne po drukowanie organów na drukarkach 3D.

Owszem, o niektórych z tych „rewelacji” czytałam bądź słyszałam już dużo wcześniej. Teraz okazuję się, że prace nad nimi są tak zaawansowane, że „jakoś wkrótce” będziemy mogli z nich korzystać. Oczywiście każdy wynalazek niesie za sobą ryzyko, że ktoś zechce go używać do „niecnych celów”. Z tej książki dowiecie się też o tych niechlubnych stronach nauki, która nie raz padła ofiarą politycznych zagrywek czy nawet chęci przejęcia władzy nad państwami czy społecznościami. A w dzisiejszych czasach, często jest używana jako dźwignia marketingowa.

„Jakoś Wkrótce” to zabawnie ilustrowana opowieść o naukowych odkryciach, które niebawem staną się częścią naszej codzienności.

 

Z czytelniczym adieu,

Meg.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s