Bez kategorii

Episode #372: Majowa „Nowa Fantastyka” pełna dobra/

Tytuł: „Nowa Fantastyka”

Format: Miesięcznik

Numer: 5/20

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka.

Liczba stron: 80.

Jak co miesiąc, tak i w tym, nie może zabraknąć „Nowej Fantastyki”. Pismo po raz kolejny dostarcza nam takie teksty, jak ten o koreańskim wynalazku, dzięki któremu można się spotkać ze swoimi zmarłymi bliskimi w wirtualnej rzeczywistości. Brzmi to trochę jak sci-fi, ale w artykule Marka Starosty, znajdziecie dużo ciekawych informacji na ten temat. Jak z nudnych zdjęć, zrobić ciekawą, futurystyczną wizję? Dowiecie się od Łukasza M. Wiśniewskiego, który w swoim tekście opisuję historię pewnego Szweda, który z nudnych kadrów, zrobił coś, co zachwyciło wielu.

Maciej Bachorski zabiera nas w świat creepypast oraz tłumaczy czym jest fundacja SCP, natomiast Witold Vargas robi przegląd demonologii chorób zakaźnych. Jak się okazuje w mitologii słowiańskiej znajduje się bardzo wiele istot, które odpowiedzialne są za różnego rodzaju plagi i zarazy. Polecam też ciekawy wywiad z Jean-Pierrem Jeunetem, który jest twórcą między innymi czwartej części serii o „Obcym”. Tradycyjnie też zachęcam do zaglądnięcia do sekcji z felietonami.

Jeśli chodzi o opowiadania, to w tym numerze zainteresowały mnie dwa: „Wieża Siedmiu” Piotra Zawady, która była dla mnie wyjątkowo przyjemną lekturą ze względu na styl autora a także na tematykę. Oraz „Krzemień i Zwierciadło” Johna Crowley’a, z którego twórczością spotkałam się już wcześniej, aczkolwiek to opowiadanie przypadło mi bardziej do gustu niż jego poprzednie utwory.

Z sekcji książkowej, moją uwagę przykuł „Wydech” Teda Chianga oraz „Cień i Pazur” Gene Wolfe.

Ogólnie numer pełen smaczków. Polecam serdecznie.

Polecam też zaopatrzenie się w aplikację, dzięki której możecie czytać i prenumerować pismo bez potrzeby zamawiania wersji papierowej! Myślę, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza w obecnej sytuacji.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s