Bez kategorii

Episode #375: „Lekarz Wojenny. Chirurg na linii frontu” David Nott.

Autor: David Nott.

Tytuł: „Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu”

Wydawnictwo: Insignis.

Liczba stron: 405

Od ponad dwudziestu pięciu lat, profesor David Nott, który na co dzień pracuje w londyńskich szpitalach jako chirurg naczyniowy i ogólny, co jakiś czas bierze urlop i wyrusza jako wolontariusz w najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie, by pomagać tym, którzy cierpią na skutek działań zbrojnych. Przeprowadzał ratujące życie operacje w spartańskich warunkach w takich miejscach jak Sarajewo czy Aleppo.

Ta książka to bardzo smutny przekrój historii wojen XXI wieku: Afganistan, Sierra Leone, Liberia, Darfur, Kongo, Irak, Jemen, Libia, Strefa Gazy i Syria. Jednak „Indiana Jones chirurgii”, jak bywa nazywany profesor Nott, ocalił niejedno życie również w krajach dotkniętych katastrofami naturalnymi jak trzęsienie ziemi.

Jest to człowiek, który z pasji i empatii oraz chęci niesienia pomocy innym, naraża swoje własne życie.

Po przeczytaniu tego reportażu, jestem niezwykle poruszona a także pełna podziwu dla profesora Notta. Jest to człowiek, który swój wolny czas poświęca by ratować życie innych, choć na co dzień też boryka się z ciężkimi przypadkami. Praca lekarza jest bardzo odpowiedzialną i ciężką profesją, która może wykończyć psychicznie.

Jednak profesor Nott, dzielnie stawia czoła wszelkim przeciwnościom, o czym pisze też w swojej książce. Jest to jeden z tych reportaży, które w pewnym sensie są mi bliskie. Sama mam przyjaciół oraz rodzinę, którzy są lekarzami i ich praca zawsze była dla mnie inspirująca. Sądzę, że ta książka jest bardzo dobrą lekturą dla każdego. Opowiada ona historię okrucieństwa, wojen, spartańskich warunków pracy, często niewdzięczności i nadziei. Mnie ten reportaż poruszył dogłębnie. Jest to jedna z tych pozycji, do które trzeba przeczytać.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s