Bez kategorii

Episode #383: „Szukając diagnozy” dr med. Lisy Sanders – obowiązkowa

Tytuł: „Szukając diagnozy. Tajemnicze i zaskakujące przypadki medyczne.”

Autor: dr med. Lisa Sanders

Wydawnictwo: Insignis.

Liczba stron: 360

„Profesor Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, autorka bestsellera „Zagadki medyczne i sztuka diagnozy”, felietonistka „The New York Times Magazine”, inspiratorka, a później konsultantka serialu Dr House. Lisa Sanders doświadczyła już chyba wszystkiego, co nieoczywiste w jej profesji.

Młody mężczyzna, spędzający swoje urodziny na Bahamach, podczas kolacji próbuje barakudy. Kilka godzin później, tańcząc, upada na parkiet z obezwładniającym bólem brzucha. Kobieta w średnim wieku wraca do lekarza dwa dni po wizycie, na którą przyszła z lekką wysypką na grzbiecie dłoni. Teraz wysypka zrobiła się fioletowa i pokrywa całe jej ciało. Treser słoni w wędrownym cyrku, którego kilka lat wcześniej kopnęła zebra, nagle zaczyna cierpieć na nieznośny ból głowy – czuje, jakby coś wprost „tłukło mu się w czaszce”.

Wciąż bywa jednak zdezorientowana, analizując osobliwe przypadki schorzeń i dolegliwości, które opisuje w swojej niezwykle poczytnej autorskiej rubryce „Diagnosis”. To z niej pochodzą opublikowane w niniejszej książce zaskakujące i tajemnicze koincydencje symptomów, które zostały rozszyfrowane przez nią lub przez jej kolegów po fachu.

W każdym z tych przypadków droga do wyjaśnienia objawów i leczenia jest kręta i frustrująco mglista. Dr Sanders w pasjonujący sposób opisuje, jak lekarze dochodzą do postawienia właściwej diagnozy – dzięki obszernej specjalistycznej wiedzy, drobiazgowej analizie, a czasem… odrobinie szczęścia. Książka Szukając diagnozy stawia czytelnika na miejscu lekarza usiłującego rozwikłać medyczną zagwozdkę – pozwala poczuć tę specyficzną niepewność, a nade wszystko doświadczyć jedynego w swoim rodzaju dreszczyku emocji, gdy wszystkie elementy skomplikowanej układanki wreszcie trafiają na właściwe miejsce. „

Odkąd pamiętam, medycyna była dla mnie niezwykle fascynującą dziedziną. Lubiłam oglądać seriale o lekarzach a także różne programy naukowe, związane czy to z ciałem człowieka, genetyką czy niewłaściwymi diagnozami. Książka doktor Sanders to niezwykły zbiór felietonów i anegdot z jej zawodowego życia a także próba rozwikłania najbardziej zaskakujących przypadłości, jakie mogą się nam przytrafić. Czytając niektóre z nich aż włos się jeżył na głowie. Ogólnie polecam tę książkę wszystkim tym, którzy lubią dziwne przypadki medyczne. Ale nie polecam osobą, które cierpią na hipochondrię. Jestem przekonana, że czytając opisy niektórych schorzeń, można znaleźć kilkanaście z nich u siebie, dlatego zalecam dystans.

Poza tym, na Netflixie pojawiła się też seria dokumentalna, oparta o felietony z tej książki. Zachęcam do obejrzenia traileru i całego serialu:

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s