Bez kategorii

Episode #390: „Nadchodzi chłopiec” Han Kang. – książka na miarę naszych czasów.

Autor: Han Kang

Tytuł: „Nadchodzi chłopiec”

Liczba stron: 285

Wydawnictwo : W.A.B.

„Nie mogłem cię pogrzebać, gdy odszedłeś, więc ceremonią żałobną stało się moje życie. (…) wróć do mnie! wróć do mnie teraz, wołam twoje imię. Nie zwlekaj dłużej, wróć do mnie!”

Tongho, nastoletni chłopiec, ginie od żołnierskich kul mimo podniesionych rąk. Od niego rozpoczyna się opowieść o dziesięciodniowej masakrze z 1980 roku w południowokoreańskim Kwangju. Han Kang w swojej wyciszonej, bardzo poetyckiej powieści maluje uniwersalny i ponadczasowy obraz przemocy, która – pozornie epizodyczna – już na zawsze odciska w ludziach swoje piętno.

Historia, która z jednej strony pochodzi z dalekich stron, lecz z drugiej, jest nam bardzo bliska. Krwawe protesty, jakie wybuchły na wiosnę w Kwangju czy też Gwangju w 1980 roku. Młodzi ludzie wyszli na ulicę by walczyć o swoje prawa. I zostali zamordowani. Ich ciała zostały zbezczeszczone. A świadkowie tych wydarzeń pozostali w szoku i smutku. Tong-ho stał się przykładem dla wszystkich. Jego śmierć stała się punktem zapalnym.

Autorka opisuje te wydarzenia z dokładnością i obiektywizmem, którego się nie spodziewałam. Ukazuje portrety ludzi, ich psychikę ich przeżycia w taki sposób, że nie można tej książki czytać tak po prostu, na raz. Jest ona krótka, ale ma bardzo silny przekaz. Jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy zadają sobie pytania o istotę zła i dobra w obliczu ekstremalnych sytuacji i o to, do czego jesteśmy zdolni by wspierać daną ideę.

Myślę, że ta książka jest bardzo aktualna. I każdy powinien ją przeczytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s