Bez kategorii

Episode #413 :”Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” – Marek Rybarczyk

Tytuł: „Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów”

Autor: Marek Rybarczyk

Liczba stron: 334

Wydawnictwo: W.A.B.

” Przede wszystkim to opowieść o nich – królowej i jej nieco swawolnym mężu w marynarskim mundurze. Na początku łączy ich gorąca młodzieńcza miłość. Przynajmniej ze strony Elżbiety. Uczucia Filipa są skomplikowane – półsierota szuka koszyka jak bezpański szczeniak. Potem wszystko w życiu następczyni tronu i jej męża zmienia śmierć Jerzego VI. Elżbieta zostaje królową […] Żyją coraz bardziej obok siebie, ale wspólnie stoją za sterami okrętu „Monarchia”, […]

Gdyby ktoś teraz malował obraz brytyjskiej rodziny królewskiej, zapewne postacie „buntowniczek”, Diany i Meghan, umieściłaby gdzieś na dalekim planie, w rogu. Centralne miejsce zajęliby Elżbieta, Filip i gromadka ich mniej lub bardziej grzesznych dzieci i wnuków. Byłby to obraz fałszywy, jak wszystkie dzieła malowane od setek lat na zamówienie dworów Europy. Bo to właśnie Diana i Meghan zagrały główne role w tej opowieści. To one bezpowrotnie zmieniły jej bieg, aż do obecnego zmierzchu świata Windsorów.”

Życie Windsorów od zawsze było na świeczniku i praktycznie wszystko, co miało być powiedziane na ich temat, zostało powiedziane. Jednak ta książka była potrzebna jako takie podsumowanie tego, co się działo w burzliwej historii najdłużej panującego rodu w historii monarchii brytyjskiej. Jeśli interesujecie się historią brytyjskiej rodziny królewskiej, to na pewno jest to lektura obowiązkowa. Nie trzeba szukać innych pozycji by znaleźć wszystkie najważniejsze wydarzenia zebrane w jednej książce. Naprawdę dobra lektura.

A jeśli lektura tej książki to dla Was za mało, polecam na Netflixie dwa świetne dokumenty. Jeden o historii Windsorów a drugi na temat Księżnej Diany, opowiedziany przez jej brata oraz najbliższych współpracowników.

Z czytelniczym adieu,

Meg.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s